Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок

«ОСВІТЯНСЬКІ ВІЙНИ»: ЯК ЗНИЩУЮТЬ КРАЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДУБРОВИЧЧИНИ

08 жовтня 2019 1

Однією з найбільш успішних реформ в Україні за останні п'ять років є реформа децентралізації – передачі максимуму повноважень та ресурсів з центру на місця. Не оминає ця реформа і сфери освіти, яка досі лишається однією із найбільш централізованих галузей.

«Першою ластівкою», яка ще до утворення Дубровицької об'єднаної територіальної громади вийшла з-під «крила» Управління освіти, став Дубровицький навчально-виховний комплекс «Ліцей-школа», заклад для обдарованих дітей, який за всіма показниками якщо не кращий, то точно один із найкращих у районі. Втім, не минуло й півроку з дня проголошення такої собі «фінансової незалежності», як заклад стикнувся із серйозними проблемами фінансового плану, які, втім, переконаний директор Володимир Кушнір, створені штучно.

Все почалося з того, що 21 грудня 2018 року Дубровицька районна рада прийняла рішення про переведення Дубровицького навчально-виховного комплексу «Ліцей-школа» на самофінансування та визнала розпорядником коштів нижчого рівня. Це означає, що з 1 січня 2019 року ліцей отримав максимум управлінсько-владних повноважень щодо власного господарювання, відповідно й сам вправі розпоряджатися коштами освітньої субвенції. Але от суму коштів, якою має право розпоряджатися ліцей, таки визначає Управління освіти. Це й стало каменем спотикання та причиною конфлікту між дирекцією закладу та начальством з Управління. Про напружену ситуацію, яка виникла у ліцеї через дії Управління освіти, виданню «Моя Земля – Моє Полісся» розповів директор Володимир Кушнір.

«ТВОРЧА МАТЕМАТИКА»: УПРАВЛІННЯ РАХУЄ БЮДЖЕТИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ПО-СВОЄМУ

До Нового року перед затвердженням районного бюджету директори навчальних закладів складають і подають до Управління освіти бюджетні запити, вираховуючи суму коштів, яка їм необхідна на наступний бюджетний рік, який розпочинається з 1 січня. В тому числі вираховується сума коштів, необхідна для виплати заробітної плати педагогічним працівникам. У попередні роки такі розрахунки проводилися за тарифікаційним списком, затвердженим Міністерством освіти України. Проте, у 2017 році у Міністерстві розробили нову, більш складну формулу розрахунку бюджету кожного навчального закладу. Директори шкіл, ліцеїв і гімназій мають відповідну табличку, у яку вводяться данні закладу: кількість учнів, кількість педагогів, площа, заповнюваність класів і ще дуже багато різних параметрів. За досить складною формулою програма, після заповнення всіх полів, автоматично розраховує суму коштів, необхідну для фінансування конкретного навчального закладу.

Управління освіти Дубровицької районної державної адміністрації порахувало бюджет ліцею на 2019 рік якось по-своєму, що, за підрахунками директора, призвело до недофінансування закладу майже на півтора мільйона гривень.

14 січня 2019 року директор ліцею Володимир Кушнір звернувся до Управління освіти зі зверненням про необхідність перегляду кошторису. Директор просив здійснити перерахунок згідно із затвердженою Міністерством освіти формулою розподілу освітньої субвенції. За бюджетом, визначеним управлінням, у НВК виникала заборгованість вже на початку господарювання, одразу з першого дня: за вивезення відходів – 5.5 тисячі, понад 20 тисяч гривень - за послуги водопостачання та водовідведення, та майже 65 тисяч гривень - за електроенергію. Не кажучи вже про «наділений» педагогічний бюджет.

15 січня 2019 Управління освіти відповіло Дубровицькому ліцею, що розподіл бюджетних призначень здійснено до зведених штатних розписів працівників обслуговуючого персоналу та тарифікаційних списків педагогічних працівників.

«ЦЕ ДИСКРИМІНАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЛІЦЕЮ», - ВОЛОДИМИР КУШНІР ПРО РІШЕННЯ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

З вересня проблема загострилася. Адже кількість учнів ліцею збільшилася з 530 до 565, кількість годин викладацької роботи - з 809 до 857, факультатив - з 22 до 47. Відтак, додаткова потреба у фінансуванні заробітної плати зросла на 741 624 гривні. Тому директор Дубровицького ліцею звернувся до Управління освіти з проханням здійснити дофінансування закладу. На що в Управлінні відповіли, що розрахунковий обсяг видатків на освіту визначається залежно обсягу ресурсів місцевих бюджетів на освіту, розрахункового нормативу видатків на одного учня, та приведеного контингенту учнів різних типів загальноосвітніх навчальних закладів на 5 вересня минулого бюджетного року.

«Ця відповідь суперечить попередній відповіді від 15 січня 2019 року, у якій говорилося про те, що розрахунок бюджету здійснювався за тарифікаційним списком», - звертає увагу Володимир Кушнір.

А на прохання надати розрахунковий норматив видатків на одного учня при розрахунку освітньої субвенції на 2019 рік, Управління прямо відповіло, що розрахунок бюджету був проведений без урахування формули міністерства, відтак не враховує зміни наповнюваності класів. Як рахували ліцейський бюджет в Управлінні – загадка. Втім, не дивлячись на зростання кількості учнів, бюджет ліцею став майже на півтора мільйона меншим, ніж торік.

Зрозумівши, що в Дубровиці шукати справедливості марно, 25 вересня директор ліцею звернувся на Урядову «гарячу лінію» та повідомив про дискримінацію педагогічних працівників Дубровицького НВК. У зверненні Володимир Кушнір пояснює, що на оплату праці у 2019 році передбачено 8.977 мільйона гривень. В той час як у 2018 році кошторис складав 10.045 мільйона гривень. Із офіційних сайтів шкіл вбачається, що Дубровицький НВК отримує асигнування в розрахунку на одного учня нижче, ніж всі інші НВК району. До прикладу: Берестівський НВК (313 учнів) на одного учня отримує 17 867 гривень. Селецький НВК (250 учнів) – 18 668 гривень. Сварицевицький НВК (301 учень) – 19 750 гривень. А Дубровицький НВК (541) – 16 593 гривень. Але вже у травні управління освіти, молоді та спорту провело нову «розбивку» коштів, якою зрівняло всі заклади до суми 17 270 гривень на одного учня, як в тому анекдоті про середню температуру по лікарні.

Якщо по даних з таблиці порахувати скільки обходиться, наприклад, навчання одного учня у Дубровицькій ЗОШ №1, де навчається 283 учні, то виходять наступні цифри. 2 036 443 гривень - бюджет на 5 місяців). Отже, не важко порахувати, що річний бюджет першої школи становить 4 887 463 гривні. Оскільки там навчається 283 дитини, то вартість навчання однієї дитини у Дубровицькій ЗОШ №1 становить 17 270,19 гривень на рік.

Тепер рахуємо вартість навчання у Дубровицькому ліцеї. 8 977 091 гривень ділимо на 541 учня і отримуємо суму – 16 593,51 гривень на 1 дитину на рік. Різниця 676,67 гривень на 1 учня на рік. При тому, що очевидним є той факт, що порівнюючи хоча б опалювальну площу ЗОШ №1 та Дубровицького «Ліцею-школи» стає зрозумілим, що витрати на енергоносії у цих двох закладах не можуть бути однакові, як і всі інші витрати, які враховуються при вирахуванні бюджету за міністерською формулою. Втім, по логіці Управління освіти вартість підготовки одного учня у Дубровицькій ЗОШ №1, чи в іншій школі району, яка не вийшла з під опіки Управління, більше, аніж у ліцеї – закладі для обдарованих дітей.

«Дискримінаційне недофінансування ліцею, за «оновленою» версію розрахунку по-управлінські, сьогодні складає 336 081,79 гривень. Кожен «новий» метод розподілу коштів, який виникав впродовж року, показує недофінансування ліцею в порівнянні з іншими освітніми закладами. Чому педагоги в місті і в селі, виконуючи одну й ту саму роботу, мусять отримувати різну заробітну плату? Ми вважаємо це дискримінацією педагогічних працівників Дубровицького НВК. Ми вимагаємо справедливого розподілу освітньої субвенції між навчальними закладами», - заявляє Володимир Кушнір.

Звертався директор й до Рівненської облдержадміністрації та обласного Управління освіти і науки. Вочевидь, в ОДА зайняті більш важливими справами, такими як формування районних державних адміністрацій, відтак там просто скерували лист на обласне Управління освіти. А вже звідти надійшла відповідь, у якій у кращих традиціях бюрократизму розписано, якими нормативно-правовими актами керується бюджетний процес щодо розподілу освітньої субвенції. В кінці – неймовірний висновок. На думку обласного управління освіти, їхні дубровицькі підлеглі навпаки забагато виділили для ліцею.

«У разі розрахунку за формулою Міністерства, сума асигнувань на НВК складе 8.639 мільйона гривень», - йдеться у відповіді. Це на 138 тисяч гривень менше, аніж отримав ліцей.

Втім, Володимир Кушнір переконаний – в обласному управлінні неправильно порахували суму коштів, необхідну для ліцею, адже ввели у міністерську формулу некоректні вхідні данні.

«ЗБИТИ НА ЗЛЕТІ»: ЧОМУ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ НЕ ХОЧЕ БАЧИТИ ЛІЦЕЙ УСПІШНИМ

«Станом на сьогодні для ліцею передбачено 8.977 мільйона гривень. В минулому році бюджет становив 10.068 мільйона гривень. За версією обласного управління, по формулі має бути 8.639 мільйона. Але при розрахунку вони не врахували підвищення на 10% окладу педагогічних працівників ліцеїв, що передбачено інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102. Наказом передбачено, що посадові оклади (ставки заробітної плати) керівним та педагогічним працівникам ліцеїв та гімназій підвищуються на 10%. Тому, у формулі потрібно враховувати дане підвищення на 10% річної середньої зарплати педпрацівників з нарахуваннями та інші вихідні дані до формули, такі, як наповнюваність учнів в класі ліцею, коефіцієнт поділу класів на групи при поглибленому вивченні предметів, відсоток щільності учнів тощо», - пояснює директор навчального закладу.

Володимир Кушнір порахував, що згідно з формулою, освітня субвенція Дубровицького навчально-виховного комплексу «Ліцей-школа» у 2019 році повинна складати 9.529 мільйона гривень. Вже зараз педагоги ліцею фактично позбавлені премій і законних надбавок до заробітної плати за завідування навчальними кабінетами, за спортивно-масову роботу, за обслуговування комп'ютерів. Вже в цьому навчальному році команди юних географів, біологів та хіміків представляють район на обласному рівні, при тому, що на оплату цих поїздок не передбачено коштів.

Директор розповідає, що в першому кварталі вчителі та учні витратили на переїзди до місць проведення олімпіад 36 тисяч гривень, які відсутні в кошторисі. Написання науково-дослідницьких робіт потребує великих зусиль педагогів і дітей, заклад щорічно відзначається в числі кращих за даним напрямком в обласному центрі, при тому, що на численні звернення до райдержадміністрації про виділення на цю справу коштів - відповіді перебувають в режимі «очікування».

Уникнути цієї ганебної ситуації можна двома шляхами: або переглянути бюджет і виділити на ліцей стільки, скільки передбачено міністерською формулою, або ж зняти з педагогів додаткове навантаження у вигляді поглиблених занять, факультативів і гуртків, та перетворити провідний ліцей Дубровицького району у звичайну середню школу.

Навчально-виховний комплекс «Ліцей-школа» створювався з метою об'єднання найбільш обдарованих дітей району, підбору, відповідно, найкращих педагогічних кадрів району і підготовки нашої молоді до вступу у найпрестижніші виші України. Ліцеїсти неодноразово ставали переможцями і призерами обласних та районних конкурсів і олімпіад та регулярно демонстрували високі бали ЗНО.

За останні роки тільки сліпий міг не бачити, якими темпами розвивається Дубровицький ліцей. Передбачалося, що перехід у фінансове «вільне плавання» лише підсилить цей процес. Втім, вочевидь, така перспектива не всім подобається. Успіх самоврядності ліцею став би прецедентом, зразком успішного кейсу для решти навчальних закладів району. І якщо вслід за Дубровицьким ліцеєм й інші школи почали б проголошувати незалежність від Управління освіти, «освітня імперія» Ніни Стасюк розсипалася б, як картковий будинок, ще до завершення процесу децентралізації. А це – втрата контролю над фінансовими потоками, втрата впливу на директорів і кадрові питання.

Навіть на державному рівні сьогодні точаться дискусії з приводу доцільності утримання управлінь освіти. Яке майбутнє в цих органів – невідомо, адже повна незалежність навчальних закладів має як свої переваги так і недоліки. Проте, Дубровицьке районне Управління освіти усіма своїми діями прагне створити максимум таких недоліків для Дубровицького НВК, аби «збити на злеті», довести іншим, що без «мудрого керівництва» згори – ніяк, і «освітянська комуна» куди краще самоврядування. Між іншим, метод залякувань вже не спрацьовує, й джерела серед пересічних освітян повідомляють, що педагоги готові виходити на страйки для захисту своїх прав. Тож загнати «під плінтус» провідний навчальний заклад району може стати не просто нездійсненною місією, а останньою місією Ніни Стасюк на посаді начальника Управління освіти.

Роман КОЛЮХОВ (спеціально для "Моя Земля - Моє Полісся")

переглядів: 3K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (1)
08-10-2019 12:36:44

АНАТОЛІЙ

прикро, але дійсно , що це факт у районі, зокрема у освіти. Розподіл коштів не для потреб закладів, а для того "хто з ким в тандемі". І ті "Координаційні і Громадські Ради" працююють та не на користь громади району. Одна із рад взагалі недавно створилася - під час президентських виборів, коли в інших районах вони вже давно працювали і про їх створення доводять населення району для громадських слухань В районі таке не узаконено , тому що не вигідно. І кадрова політика (Резанович.-Вербівка)показує, що нормальних директорів система викидає.А закупівля товарів , палива???!!!.. хто розбирався з цінами??? А ремонти шкіл???? ... в 2 і 1 школі аварійні дахи !!!!!!!... а Колківська, Бережківська???... скільки це терпіти батькам... Це наслідки районного керівництва і підконтрольних управлінь ... майже половину населення проголосувало за президента, за новий парламент...район потребує оновлення кадрами.... ЛЮДИ ХОЧУТЬ ЗМІН В РАЙОНІ,,,

оцінити:

22 2

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!