ПІШЛА З ЖИТТЯ ДУБРОВИЦЬКА ПОЕТЕСА ЛІДІЯ ШЕВЕЛО


Лідія Сергіївна Худаш (уроджена Шевело, творчий псевдонім Лідія Шевело поетеса, берегиня дитячої творчості, кандидат педагогічних наук, доцент, етнограф літературознавець, почесний академік Міжнародної академії літератури і журналістики.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЇЇ НАЗИВАЮТЬ ПРОМЕТЕЄМ ДОБРИХ СПРАВ!
Майже рік продовжувалась боротьба за її життя. Однак зусилля лікарів, рідних виявилися марними. У День незалежності України, 24 серпня біля 16 години відійшла у засвіти талановита людина, знаний у цілому світі міжнародний діяч і наковець, літеатор з великої букви. Життєвим кредом Лідії Сергіївни було: «Бог і Україна». Відчуваючи велику відповідальність перед Богом і Україною, неминучість переходу від земного життя у небесне вона написала вірш «Сповідь душі» у якому передає усю сутність нашого з вами буття:
Перед тобою, Господи, готова
На сповідь стати в предзим'я дні,
Щоб від зерна відвіялась полова,
Від тьми лишились спомини сумні.
Найперший гріх, о Божде, не прощенний:
Вкраїну я поставила в кіот,
Бо то мій був обов'язок священний,
Бо так веліли совість і народ.
А другий гріх – любила волю світлу,
Покору, рабство сприйняла за глум,
Тобі покору – зелен-брость розквітлу –
Вплітала рідко до тривожних дум.
А третій гріх – молилася до неба,
До ясних зір – волордарів нічних:
Така в моїх дідів була потреба,
Вбачали, Боже, образ Твій у них.
Цих трьох гріхів достатньо для покари,
Вповаю на Твою лиш доброту,
Прощаєш і розбійнику і скнарі…
Прости й мені за ту любов святу.
Народилася 15 лютого 1927 р. у сім'ї простих хліборобів з містечка Дубровиця. У шість років пішла до польської школи (української у містечку не було). Закінчила дев'ятий клас вже в українській школі.
У 1944 році вступила підготовчі курси при Київському педагогічному інституті, після закінчення яких у 1945 році розпочала навчання на філологічний факультет цього ж інституту. У тому ж році продовжила вивчення української філології у Львівському державному педагогічному інституті. У 1948 році Лідія Шевело вийшла заміж за студента цього ж інституту Михайла Худаша. Після закінчення інституту в 1949 році до 1952 року навчалася в аспірантурі Київського науково-дослідного інституту педагогіки, на відділі методики української літератури.
У 1952-1956 роках працює старшим викладачем методики викладання української літератури Кременецького педагогічного інституту. Після переведення кафедри української літератури до Львівського державного університету ім. І.Франка на посаді викладача методики викладання української літератури у Львівському педагогічному інституті. У 1957 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Вивчення прози І. Я. Франка в 9-му класі середньої школи», яку написала в аспірантурі під керівництвом Тетяни Бугайко.
З 1961 року працює у Львівському державному університеті ім. І.Франка. До 1963 року виконувачем обов'язки доцента кафедри української літератури, у 1963-1968 роках на цій же посаді на кафедрі педагогіки і психології. У 1964 році отримала вчене звання доцента кафедри педагогіки і психології. З 1968 про 1973 рік працює доцентом кафедри педагогіки і психології.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗУСТРІЧ ІЗ ВИДАТНИМИ ДУБРОВИЧАНАМИ
Під час роботи у Львівському університеті вона підготувала та видала друком монографії: «Вивчення творчості Івана Франка в школі» (1962); «Вивчення творчості Марка Вовчка в школі» (1964); «Підвищення ефективності уроку з літератури» (1974). Також опублікувала брошури, посібник.
У музеї етнографії та художнього промислу вона досліджувала такі наукові теми, як: «Сім'я і сімейний побут поліщуків (в ретроспективному розвитку)», «Світосприймання і вірування». Свої дослідження вона виклала в книзі «Общественный, семейный быт и духовная культура населення Полесья» (Минск: Наука и техника, 1987), монографії «Дитячі та юнацькі свята» (1982). Надрукувала 10 брошур з української обрядовості.
Свої поетичні твори підписує за дівочим прізвищем – Лідія Шевело. На її творчість вплинули науково-етнографічних експедиції по Україні. З 1985 видала 15 збірок поезій. У 2006 році вибрані твори вийшли у двох томах, у 2013 році – третій том.
Понад 80 віршів Лідії Шевело покладено на музику. Вийшли друком три пісенники (в одному композитор Галина Мартиненко, а у двох – Віра Євтушек).
Завдяки їй побачили світ книжки: Віра Огієнко. «Наш родич Іван Огієнко» та Дмитро Грицько-Цяпка «Вибрані поезії» (вояк УПА, який проживає в Австралії).
Лідія Шевело є лауреатом літературної премії «Гілка Золотого каштана» (2002), Огієнківської премії у галузі громадської, політичної та духовної діяльності (2008) та Міжнародної літературної премії «Кредо Івана Франка, (заснована літературно-мистецьким об'єднанням українців в Чикаго, департаментом МАЛіЖ зв'язків із європейськими країнами м.Париж та Міжнародною Академією літератури і журналістики, Україна).

ПІШЛА З ЖИТТЯ ДУБРОВИЦЬКА ПОЕТЕСА ЛІДІЯ ШЕВЕЛО


переглядів: 1K
- ПОДІЛИТИСЬ:
.jpg)
ФУРА З’ЇХАЛА З ДОРОГИ!


Неподалік села Рудня Дубровицького району з дороги з’їхала фура.
.jpg)
РОЗУМНИЦЯ З РІВНОГО.(+відео)


Учениця Рівненської школи стала переможницею всеукраїнського конкурсу від програми «Healthy Schools (здорові діти)»
.jpg)
МИЛЯЦЬКИЙ ГОЛОВА ТЕПЕР ІЗ СОЛІДНИМ ОРДЕНОМ.


Федір Хлебович є керівником громади у Дубровицькому районі.
.jpg)
КОРОВАЇ ВИПІКАЮТЬ ДОБРІ СЕРЦЕМ ЛЮДИ! (+фото та відео)


Дубровиччина пишається жінкою з Берестя, яка була митником, а вже на сьогодні є відомим кондитером.
.jpg)
ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ: «Я НЕ ІГРАШКА І НЕ «ПЛАН-Б» КОЛОМОЙСЬКОГО»


Кандидат у президенти Зеленський подав документи до ЦВК 25 січня й відтоді офіційно почав свій похід у політику.
.jpg)
СЛІД БУТИ НАПОГОТОВІ: В ОЧІКУВАННІ ПОВЕНІ МІНЯЮТЬ НАСОСИ.


На Рівненщині готуються до можливої повені.
.jpg)
ПЛАТИМО ЗА СВІТЛО ПО-НОВОМУ!


Розраховуватись за спожиту у 2019 році електроенергію слід з електропостачальником.
.jpg)
РОЗСТРІЛЯЛИ ТА ВТЕКЛИ: ВБИВСТВО У СТАРОМУ СЕЛІ. (+ВІДЕО)


З АВТОМАТА РОЗСТРІЛЯЛИ ЧОЛОВІКА, ЯКИЙ БОРОВСЯ З НАРКОБІЗНЕСОМ У СВОЄМУ СЕЛІ.
.jpg)
УКРАЇНА - БІЛОРУСЬ: БУДІВНИЦТВО ДОРОГИ.


У Білорусі прокладають військові дороги до кордону з Україною
.jpg)
ГОРДІСТЬ ДУБРОВИЧЧИНИ!


Кращих з кращих нагородили під час щорічного заходу «Наша спортивна гордість» за підсумками 2018 року.
.jpg)
РІВНЕНЩИНА: ЗАМІСТЬ 16 РАЙОНІВ – ЛИШЕ ТРИ.


Наступного року на Рівненщині замість 16 районів стане лише три.
.jpg)
ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ ОЧОЛИВ РЕЙТИНГИ ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ПЕРЕГОНІВ.


Петро Порошенко із великим відривом лідирує в антирейтингу виборців.
.jpg)
ОТАКОЇ! ПРО ПЕРЕШКОДЖАННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ.


Журналісти іноді нагадують шукачів, землекопів, психологів та спеціалістів зі зв’язків із громадськістю одночасно: на що тільки не доводиться йти, щоб потрапити в певні заклади, дістати коментар, отримати доступ до документів.
.jpg)
ТИЖДЕНЬ ПОЛІССЯ 03. 02. 2019


ПРОПОНУЄМО ВАШІЙ УВАЗІ ПІДБІРКУ НОВИН ЗА ТИЖДЕНЬ. РІВНЕНЩИНА.
коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів