Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок

ПІШЛА З ЖИТТЯ ДУБРОВИЦЬКА ПОЕТЕСА ЛІДІЯ ШЕВЕЛО

25 серпня 2017 0

Лідія Сергіївна Худаш (уроджена Шевело, творчий псевдонім Лідія Шевело поетеса, берегиня дитячої творчості, кандидат педагогічних наук, доцент, етнограф літературознавець, почесний академік Міжнародної академії літератури і журналістики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЇЇ НАЗИВАЮТЬ ПРОМЕТЕЄМ ДОБРИХ СПРАВ!


Майже рік продовжувалась боротьба за її життя. Однак зусилля лікарів, рідних виявилися марними. У День незалежності України, 24 серпня біля 16 години відійшла у засвіти талановита людина, знаний у цілому світі міжнародний діяч і наковець, літеатор з великої букви. Життєвим кредом Лідії Сергіївни було: «Бог і Україна». Відчуваючи велику відповідальність перед Богом і Україною, неминучість переходу від земного життя у небесне вона написала вірш «Сповідь душі» у якому передає усю сутність нашого з вами буття:

Перед тобою, Господи, готова
На сповідь стати в предзим'я дні,
Щоб від зерна відвіялась полова,
Від тьми лишились спомини сумні.
Найперший гріх, о Божде, не прощенний:
Вкраїну я поставила в кіот,
Бо то мій був обов'язок священний,
Бо так веліли совість і народ.
А другий гріх – любила волю світлу,
Покору, рабство сприйняла за глум,
Тобі покору – зелен-брость розквітлу –
Вплітала рідко до тривожних дум.
А третій гріх – молилася до неба,
До ясних зір – волордарів нічних:
Така в моїх дідів була потреба,
Вбачали, Боже, образ Твій у них.
Цих трьох гріхів достатньо для покари,
Вповаю на Твою лиш доброту,
Прощаєш і розбійнику і скнарі…
Прости й мені за ту любов святу.

Народилася 15 лютого 1927 р. у сім'ї простих хліборобів з містечка Дубровиця. У шість років пішла до польської школи (української у містечку не було). Закінчила дев'ятий клас вже в українській школі.

У 1944 році вступила підготовчі курси при Київському педагогічному інституті, після закінчення яких у 1945 році розпочала навчання на філологічний факультет цього ж інституту. У тому ж році продовжила вивчення української філології у Львівському державному педагогічному інституті. У 1948 році Лідія Шевело вийшла заміж за студента цього ж інституту Михайла Худаша. Після закінчення інституту в 1949 році до 1952 року навчалася в аспірантурі Київського науково-дослідного інституту педагогіки, на відділі методики української літератури.

У 1952-1956 роках працює старшим викладачем методики викладання української літератури Кременецького педагогічного інституту. Після переведення кафедри української літератури до Львівського державного університету ім. І.Франка на посаді викладача методики викладання української літератури у Львівському педагогічному інституті. У 1957 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Вивчення прози І. Я. Франка в 9-му класі середньої школи», яку написала в аспірантурі під керівництвом Тетяни Бугайко.

З 1961 року працює у Львівському державному університеті ім. І.Франка. До 1963 року виконувачем обов'язки доцента кафедри української літератури, у 1963-1968 роках на цій же посаді на кафедрі педагогіки і психології. У 1964 році отримала вчене звання доцента кафедри педагогіки і психології. З 1968 про 1973 рік працює доцентом кафедри педагогіки і психології.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗУСТРІЧ ІЗ ВИДАТНИМИ ДУБРОВИЧАНАМИ

Під час роботи у Львівському університеті вона підготувала та видала друком монографії: «Вивчення творчості Івана Франка в школі» (1962); «Вивчення творчості Марка Вовчка в школі» (1964); «Підвищення ефективності уроку з літератури» (1974). Також опублікувала брошури, посібник.

У музеї етнографії та художнього промислу вона досліджувала такі наукові теми, як: «Сім'я і сімейний побут поліщуків (в ретроспективному розвитку)», «Світосприймання і вірування». Свої дослідження вона виклала в книзі «Общественный, семейный быт и духовная культура населення Полесья» (Минск: Наука и техника, 1987), монографії «Дитячі та юнацькі свята» (1982). Надрукувала 10 брошур з української обрядовості.

Свої поетичні твори підписує за дівочим прізвищем – Лідія Шевело. На її творчість вплинули науково-етнографічних експедиції по Україні. З 1985 видала 15 збірок поезій. У 2006 році вибрані твори вийшли у двох томах, у 2013 році – третій том.
Понад 80 віршів Лідії Шевело покладено на музику. Вийшли друком три пісенники (в одному композитор Галина Мартиненко, а у двох – Віра Євтушек).

Завдяки їй побачили світ книжки: Віра Огієнко. «Наш родич Іван Огієнко» та Дмитро Грицько-Цяпка «Вибрані поезії» (вояк УПА, який проживає в Австралії).

Лідія Шевело є лауреатом літературної премії «Гілка Золотого каштана» (2002), Огієнківської премії у галузі громадської, політичної та духовної діяльності (2008) та Міжнародної літературної премії «Кредо Івана Франка, (заснована літературно-мистецьким об'єднанням українців в Чикаго, департаментом МАЛіЖ зв'язків із європейськими країнами м.Париж та Міжнародною Академією літератури і журналістики, Україна).

переглядів: 1K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!