РИНОК ЗЕМЛІ: ЧИ ТАКИЙ СТРАШНИЙ ЗАКОН, ЯК ЙОГО МАЛЮЮТЬ


Практично кожна політична партія в Україні перед парламентськими виборами мала у своїй програмі земельне питання. Одні пропонували продовжити мораторій, інші виступали за цивілізований ринок землі. Обіцяла закон про ринок землі і "Слуга народу", яка за результатами виборів отримала абсолютну більшість у парламенті і, як бачимо, виконує свою передвиборчу обіцянку. 25 вересня Уряд передав законопроект про ринок землі на розгляд профільного комітету Верховної Ради України. Дії влади викликали шквал обурення у середовищі, яке має протилежну точку зору. Пересічні громадяни ще не до кінця знають і розуміють основні положення законопроекту, від так вразливі до певних інформаційних маніпуляцій і формування "правильної" думки про законопроект за допомогою окремих засобів масової інформації та соціальних мереж.
Незалежну експертну оцінку законопроекту про ринок землі дав експерт із земельного права, професор кафедри земельного та аграрного права Юридичного факультету Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка Анатолій Мірошниченко. Позицію науковця опублікувало видання "Слово і діло".ДЛЯ АГРОХОЛДИНГІВ МАЛО ЩО ЗМІНИТЬСЯ
Законопроект передбачає, що ринок землі відкриється з 1 жовтня 2020 року. Купувати землю зможуть українські фізичні та юридичні особи, територіальні громади та держава. Переважне право на купівлю земельної ділянки матиме орендар. Концентрація землі у власності визначена на рівні 15% земель сільськогосподарського призначення області та 0,5% – країни. Землі державної та комунальної власності будуть реалізовуватися на торгах.
«На мій погляд, для агрохолдингівспочатку мало що зміниться. У них є укладені договори оренди, є переважне право на купівлю земельної ділянки, але я дуже сумніваюсь, що вони масово будуть викуповувати землю», – зазначив юрист.
«Для агрохолдингу із земельним банком у сотні тисяч гектарів купівля 10% їхніх земельних банків - це надто мало. Один земельний пай в середньому складає 4 гектари, втім, ці паї сьогодні об'єднані в достатньо великі масиви (поля), які зручно обробляти. Коли договори оренди на решту земель і одного масиву припиняться, наявність 10% земель у власності для агрохолдингу не надасть жодних переваг, адже вони складатимуть «шахівницю», яку ефективно обробляти великому господарству просто неможливо», – пояснив експерт.
На його думку, поки що агрохолдинги масово використовують землі на праві оренди, демонструючи задовільні економічні результати, тому навряд чи вони будуть щось різко змінювати. Втім, у перспективі стане очевидним, що агрохолдингам буде важче поновлювати існуючі договори оренди землі, адже у власників з'явиться альтернатива: продати земельну ділянку або спробувати вести на ній бізнес самостійно, залучивши через заставу землі необхідні ресурси.
«Що стосується агропідприємств, які обробляють сотні і тисячі гектарів землі (що також немало), вони опинилися у схожій ситуації. Їм так само не вигідно витрачати великі ресурси на купівлю паїв без утворення придатних для використання масивів землі. Будуть винятки, коли невеликі масиви будуть купуватися для таких проєктів, як сади, виноградники чи для створення об'єктів інфраструктури, але радикально ситуація не зміниться. Лише після закінчення дії укладених договорів оренди ці підприємства будуть змушені думати про те, як поновити існуючі договори», – вважає Анатолій Мірошниченко.
ФЕРМЕРИ ЗМОЖУТЬ ВЗЯТИ КРЕДИТ НА ПРИДБАННЯ ТЕХНІКИ ПІД ЗАСТАВУ СВОЄЇ ЗЕМЛІ
Для фермерів-одноосібників, які зараз перебувають, в принципі, поза правовим полем: не реєструюють юридичної особи та не сплачують податків, — ситуація може змінитися в позитивну сторону.
«Щоб створити невелике господарство, людина може зайнятися рослинництвом, розробити сад чи виноградник, відкрити молочну ферму. Таким людям не потрібен масив із тисячі гектарі, їм достатньо кілька десятків гектарів. Для них із скасуванням мораторію відкривається можливість іпотечного кредитування, яке дешевше, ніж інші види кредитів. Купити земельну ділянку простіше, маючи можливість передати її в забезпечення своїх зобов'язань. Також під заставу своєї землі можна взяти кредит на придбання техніки у заставу своєї землі. Тобто для цих суб'єктів ситуація істотно покращиться», – переконаний Мірошниченко.
Бажання вивести господарство «на новий рівень» буде змушувати одноосібників «легалізуватися»: реєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності, сплачувати податки тощо. Від цього виграють усі, переконаний Мірошниченко.
Наразі уряд декларує, що з наступного року планується часткове погашення відсоткових ставок за кредитами.
«Якщо ініціатива буде реалізована, це матиме величезний позитивний вплив на агросектор, економіку та насамперед маленьких дрібних фермерів. Дрібні та середні фермери – це той прошарок виробників, який найбільш привабливий з точки зору соціальної структури села, адже більшість дрібних фермерів забезпечують вищу зайнятість на селі, більш рівномірний розподіл соціальних благ», – зауважив експерт.
Втім, Мірошниченко зазначив, що потенційним позичальникам необхідно починати підготовку вже зараз: впорядкувати свою корпоративну структуру, облік, звітність.
«Дуже важливо, щоб уряд, громадянське суспільство вели роз'яснювальну роботу, готували селян до запровадження ринку», – підкреслив він.
ЗАПРОВАДЖЕННЯ РИНКУ ЗЕМЛІ ДАСТЬ ДОДАТКОВІ КІЛЬКА ВІДСОТКІВ ВВП
Загалом зняття мораторію матиме величезний позитивний вплив на сільське населення, переконаний професор. Від можливості продажу землі виграють і ті, хто здає її в оренду, оскільки плата за паї почне зростати. До того ж, в село прийдуть інвестиції, будуть створюватися робочі місця. Щоправда, цей процес, на його думку, не буде надто швидким.
«Економісти вважають, що ринок землі з часом дасть кілька додаткових відсотків ВВП. Потенціал для цього є. Інша справа, що все зразу не почне продаватись та скуповуватись. Це ілюзія. На початку ринок не буде дуже динамічним», – сказав експерт.
Щодо обмеження на купівлю землі, науковець переконаний, що будь-яке обмеження – це шкода для динаміки обороту, блокування інвестицій, а отже, такі обмеження є шкідливими для економіки.
«Я підтримую найбільш ліберальну модель і не розумію цієї риторики, за якою «під час війни не можна продавати землю іноземцям». Якщо те саме сказати іншими словами – «під час війни не можна залучати іноземні інвестиції», – помилковість цієї тези буде очевидною», – зазначив Анатолій Мірошниченко.
На його переконання, численні заяви політиків про те, що українську землю скуплять іноземці, зокрема росіяни, – це безпідставна фобія, яку вміло підігрівають популісти.
«Чому ці страшні іноземці досі не взяли все в оренду? Так, щось орендується, але це –порівняно невеликий відсоток земель. А купити землю іноземцям буде ще важче, ніж взяти в оренду. Але якщо їм вдасться це зробити – буде добре, оскільки до України прийдуть гроші, які необхідні для економіки, особливо під час війни», – зауважив Анатолій Мірошниченко.
Принаймні він переконаний, що для 7 мільйонів власників земельних паїв відкриття ринку землі принесе конкретні гроші через зростання орендної плати і можливість продати земельну ділянку.
«Зараз більшість власників паїв – це люди похилого віку, які не можуть вести прибуткове самостійне господарство. Відкриття ринку всім принесе реальне збільшення доходів»,– вважає юрист.
Стосовно тих, хто раніше скупив землю, щоб згодом розбагатіти від її продажу, експерт не вважає, що таких людей багато.
«З такими ситуаціями дуже просто боротися податковими засобами, достатньо встановити на адекватному рівні земельний податок, який зараз занижений. Після цього, на мій погляд, буде просто невигідно купувати землю для того, щоб нічого з нею не робити», – роз'яснив він.
Зрештою, юрист зазначив, що нікого не примушують продавати землю з 1 жовтня 2020 року, коли почне діяти ринок. До того ж, Анатолій Мірошниченко розвінчав одну з найбільших містифікацій навколо мораторію на продаж землі. Чергове минулорічне голосування у Верховній Раді про його продовження встановило, що дія мораторію начебто спливає в січні 2020 року.
«Насправді мораторій не спливає, бо він безстроковий. В Земельному кодексі (п.15 розділу Х «Перехідні положення») чітко записано, що для зняття мораторію потрібно ухвалення закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Немає закону – мораторій діє. Це ілюстрація виняткового цинізму значної кількості наших політиків, які регулярно продовжували те, що є безстроковим. Ці люди прекрасно розуміли, що мораторій нікуди не дінеться без ухвалення окремого закону. Але щоразу влаштовували це шоу», – сказав юрист.
До слова, вартість оренди землі у Дубровицькому районі одна із найнижчих у Рівненській області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПРОДАЖ ЗЕМЛІ: ЗАБОРОНИТИ НЕ МОЖНА ДОЗВОЛИТИ
За матеріалами видання "Слово і Діло"

РИНОК ЗЕМЛІ: ЧИ ТАКИЙ СТРАШНИЙ ЗАКОН, ЯК ЙОГО МАЛЮЮТЬ


переглядів: 624
- ПОДІЛИТИСЬ:
.jpg)
У ДУБРОВИЦІ ВПЕРШЕ ПРОВЕЛИ ЧЕМПІОНАТ З БОКСУ СЕРЕД ЮНАКІВ


Вперше у Дубровиці відбувся відкритий чемпіонат району з боксу серед юнаків. Змагання відбувалися 7-8 грудня.
.jpg)
ХОТІВ ПІДКУПИТИ ПРИКОРДОННИКА: У ДУБРОВИЦІ ПРАВООХОРОНЦІ ЗАТРИМАЛИ БІЛОРУСА. ФОТО


Пропозицію надання неправомірної вигоди службовій особі задокументували правоохоронці у Дубровицькому районі Рівненської області
.jpg)
НА РІВНЕНЩИНІ ПРОВОДИЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ГЕРОЯ


На Рівненщині попрощалися із загиблим на Сході захисником. Похорон відбувся у понеділок, 2 грудня.
.jpg)
«Коли ми почуємо прізвища – будемо здивовані і озлоблені», – Ігор Палиця про розслідування справ Майдану. ВІДЕО


Ігор Палиця припустив, що за розстрілами героїв Небесної Сотні можуть стояти дуже відомі українцям імена. Про це політик заявив в ефірі телеканалу “Аверс”.
ПЕДАГОГ ВІД БОГА: ГАЛИНА ІВАНІВ ВІДСВЯТКУВАЛА 80-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ


Заслужений вчитель України Іванів Галина Миколаївна відсвяткувала ювілей. Редакція видання "Моя Земля - Моє Полісся" приєднується до привітань.
.jpg)
ВОЛОНТЕР ВАЛЕРІЙ КЛЮЙКО РОЗДАВ ЧЕРГОВУ ПАРТІЮ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ НА ДУБРОВИЧЧИНІ. ФОТО


Депутат Берестівської сільської ради, волонтер Валерій Клюйко роздав чергову партію гуманітарної допомоги, доставлену на Дубровиччину у рамках благодійного проекту.
.jpg)
"УРОК СПРАВЕДЛИВОСТІ": У ДУБРОВИЦІ ДІТИ ЗНАЙОМИЛИСЯ З РОБОТОЮ СУДУ. ФОТО


21 листопада 2019 року в Дубровицькому районному суді Рівненської області суддя Оборонова Ірина Володимирівна провела «Урок справедливості», який пройшов у рамках всеукраїнської акції, ініційованої Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України за підтримки Ради суддів України.
.jpg)
У ДУБРОВИЦІ ВИСТУПИТЬ ВІКТОР ПАВЛІК


У Дубровиці відбудеться концерт відомого українського виконавця.
.jpg)
ОБЕРЕЖНО: У МАГАЗИНАХ ДУБРОВИЦІ ПОЧАСТІШАЛИ ВИПАДКИ КРАДІЖОК. ФОТО


Впродовж останніх декількох днів у магазинах Дубровиці почастішали випадки крадіжок. Зокрема, двох жінок вдалося зловити на гарячому, їхні фото оприлюднили у мережі.
.jpg)
ВИСЛОВЛЮЄМО СПІВЧУТТЯ ТАЇСІЇ ДУБІНЕЦЬ У ЗВ'ЯЗКУ З ВТРАТОЮ СЕСТРИ


"Люди Волі" висловлюють щирі співчуття депутатці Дубровицької міської ради Таїсії Дубінець у зв'язку зі смертю сестри.
.jpg)
"БОРОТЬБА ЗА ВІРУ": В ДУБРОВИЦЬКОМУ РБК ВІДБУДЕТЬСЯ КОНЦЕРТ ДО ДНЯ ГІДНОСТІ І СВОБОДИ


У Дубровицькому районному будинку культури відбудеться захід, приурочений Дню Гідності і Свободи.
.jpg)
ДОФІНАНСУВАННЯ ДИТСАДКІВ ТА РЕМОНТ У МІСЬКРАДІ: ДЕПУТАТИ ЗМІНИЛИ МІСЬКИЙ БЮДЖЕТ 2019


Дубровицька міська рада внесла зміни до бюджету міста 2019.
.jpg)
ВИСЛОВЛЮЄМО СПІВЧУТТЯ ОЛЕКСАНДРУ ГУЗИЧУ У ЗВ'ЯЗКУ З РОДИННИМ ГОРЕМ


Друзі та колеги висловлюють глибокі співчуття Олександру Гузичу у зв'язку зі смертю матері.
.jpg)
СТРАШНИЙ ДІАГНОЗ: МОЛОДА МАМА ІЗ ЗАРІЧНОГО ПРОСИТЬ ПРО ДОПОМОГУ


Молода жінка, мати трьох дітей, отримала підтвердження страшного діагнозу і просить небайдужих про допомогу.
.jpg)
ЛІСІВНИКИ РІВНЕНЩИНИ ПОСКАРЖИЛИСЯ НА КОРУПЦІЙНІ ДІЇ НАЧАЛЬНИКА УПРАВЛІННЯ


Народний депутат України Роман Іванісов опублікував частину тексту колективного звернення працівників лісового господарства щодо корупційних дій начальника Рівненського ОУЛМГ Віталія Суховича.
.jpg)
ОБШУКИ У "БУРШТИНЩИКІВ": НА ДУБРОВИЧЧИНІ ПРАЦЮЄ СБУ


Служба Безпеки України проводить масштабну операцію проти незаконного видобутку і продажу бурштину на Рівненщині.
.jpg)
ЩИРО ВІТАЄМО ПРЕКРАСНУ ЛЮДИНУ!


"Люди Волі" щиро вітають колегу, друга, надзвичайно позитивну, світлу і щиру людину - Олександра Гузича з днем народження!
.jpg)
ЦИФРИ ГОВОРЯТЬ ПРО СПАД: ОПРИЛЮДНИЛИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ДУБРОВИЦЬКОГО РАЙОНУ


Статистика говорить про скорочення економічного потенціалу Дубровицького району.
коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів