Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПРЕЗИДЕНТ – ЗЛОЧИНЕЦЬ?

17 листопада 2017 0

Президент – не цар і не Бог, тому коли він втрачає відчуття реальності і замість гаранта Конституції стає гарантом власного благополуччя і безкарності – мають бути правові механізми його стримування, іншими словами – механізм імпічменту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ 2018: «БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ» ЧИ «БЮДЖЕТ ПРОЇДАННЯ»?


Можливо, більшість із пересічних жителів нашої планети вже забули, з чого розпочалася війна в далекій від нас Сирії. Нагадаємо, це була «Арабська весна» - ранній аналог української Революції Гідності.

В 2010-2011-му роках у країнах Північної Африки (Туніс, Лівія, Єгипет) та Близького Сходу (Сирія) відбулися мирні масові акції протесту, які пізніше переросли у криваві сутички, внаслідок яких президент Єгипту Мубарак опинився на лаві суду, диктатора Лівії Кадафі жорстоко вбив розгніваний натовп, а президент Сирії Асад взагалі знищив свою країну бомбардуваннями, покликавши на допомогу Путіна.

Причиною всіх цих бід країн третього світу була тотальна корупція режимів і масове безправ'я. В 2013-2014-му році і корумпований до мізків кісток президент України Янукович теж накивав п'ятами з країни, охопленої масовими протестами, а Революця Гідності отримала продовження у вигляді спочатку антитерористичної операції на Сході України, а згодою – і повноцінну, хоч і невизнану, війну із Російською Федерацією.

В той же час історія цивілізованих країн знає масу прикладів, коли не потрібно проливати кров, аби усунути з поста главу держави, який перестав відчувати землю під ногами. До прикладу:

  • Біл Клінтон, Президент США, 1998 року
  • Річард Ніксон, Президент США, 1974 року
  • Траян Бесеску, Президент Румунії, 2012 року.

Президент – не цар і не Бог, тому коли він втрачає відчуття реальності і замість гаранта Конституції стає гарантом власного благополуччя і безкарності – мають бути правові механізми його стримування, іншими словами – механізм імпічменту.

В Україні через 3 роки після Революції Гідності цього механізму досі немає. Тому прийняття закону «Про імпічмент» є однією із вимог Всеукраїнської акції «Велика політична реформа», активісти якої вже кілька тижнів живуть у наметовому містечку біля Верховної Ради.

Законопроект №7248 «Про Президента України та порядок припинення його повноважень» вніс до Верховної Ради Народний депутат від «Волі»Руху Нових Сил Михайла Саакашвілі») Юрій Дерев'янко.

Голова ГО «СИЛА ВОЛІ», юрист, Роман Колюхов проаналізував законопроект №7248 та поділився своєю думкою:

«В першу чергу законопроектом передбачено залишити за Президентом України право на недоторканість на час виконання повноважень.

Адже це передбачено Конституцією, тобто, щоб позбавити Президента недоторканості – треба вносити зміни до Конституції. Щодо процедури імпічменту, передбаченої цим законопроектом, то, на мою думку, вона досить чітка і зрозуміла. Ініціювати процедуру імпічменту має право будь-який суб'єкт права законодавчої ініціативи, це дуже демократично. Для початку процедури необхідна підтримка більшості від конституційного складу Верховної Ради. Важливим є той момент, що згідно цього законопроекту Президент відсторонюється від посади на період процедури імпічменту відразу після прийняття Радою відповідного рішення. Окрім того, відстороненому Президенту забороняється залишати межі України. В цьому я вбачаю вагомі запобіжники. Далі законопроектом передбачено створення спеціальної тимчасової слідчої комісії (СТСК) з числа депутатів, яка буде наділена всіма необхідними правами і повноваженнями, необхідними для ведення об'єктивного розслідування на предмет наявності в діях Президента ознак державної зради чи іншого злочину. Законопроектом передбачено посади спеціального прокурора, спеціального слідчого в цій комісії тощо.

На перший погляд може здатися, що це якійсь «трійки» і за цим законопроектом парламентська більшість може зловживати своїм правом на імпічмент, аби усунути Президента з поста з політичних мотивів, а не за реальні злочини. Але це не так, законопроект № 7248 передбачає механізм стримувань і противаг, як то і мало б бути у кожній цивілізованій країні. По-перше, в саму СТСК мають право увійти представники всіх парламентських фракцій, в тому числі – і пропрезидентських. На СТСК покладена функція органу досудового розслідування, тобто, мало сказати: «Винний», потрібно ще це довести. Спеціальному прокурору надані всі права прокурора, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом. Втім, аби процедура імпічменту не тривала роками, законопроектом передбачені строки, протягом яких комісія має надати свій висновок та проект відповідної постанови Верховної Ради. За результатами розслідування комісія може внести на розгляд ради один з таких проектів постанов: або про звинувачення Президента, або про припинення процедури імпічменту.

Якщо в Раду внесли проект постанови про звинувачення Президента – він має або погодитися зі звинуваченням, або ні. Якщо Президент погодився – постанова не обговорюється, якщо не погодився – в Раді триває відповідне обговорення. Під час обговорення заслуховується голова комісії, ініціатор імпічменту, сам Президент та представники фракцій. Щоб прийняти постанову про звинувачення Президента – необхідно щонайменше 300 голосів. Разом з тим Рада звертається до Конституційного Суду України задля отримання висновків щодо дотримання законності при здійсненні розслідування щодо Президента, та до Верховного Суду для отримання висновку щодо наявності в діях Президента ознак державної зради чи іншого злочину. В цьому і вбачається головний запобіжник Президента, але, на мою суб'єктивну думку, він може бути дієвим тільки за умов абсолютної незалежності судової гілки влади (КСУ і ВСУ) – ні від Президента, ні від парламенту, ні від третіх сил. Окрім того, навіть коли Раді вдасться отримати відповідні висновки судів, аби таки усунути Президента з поста в порядку імпічменту за цим законопроектом – необхідно зібрати не менше ¾ голосів від конституційного складу. Якщо ж парламент «провалить» голосування – процедура імпічменту вважатиметься припиненою.

Таким чином, на мою думку, цим законопроектом чудово враховано механізми стримувань-противаг. Пропонується дієвий контроль над Президентом, в той же час законопроект не дозволяє парламенту зловживати своїм правом на імпічмент, також вагома роль лишається за судовою гілкою влади».

Нагадаємо, що Інформаційне агентство «МЕДІАЦЕНТР ПОЛІССЯ» продовжує відслідковувати події під Верховною Радою України, які організатори називають «Великою політичною реформою».

переглядів: 851

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!