Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок

ТА, ЩО НЕ ТОНЕ: ЧИ ВТРИМАЄТЬСЯ НА ПОСАДІ ГОЛОВНА ОСВІТЯНКА ДУБРОВИЧЧИНИ

08 вересня 2019 0

Після парламентських виборів зміни в Україні розпочалися такими швидкими темпами, що ми іноді не встигаємо за ними слідкувати. Зате дехто встигає розчаровуватися. На минулому тижні новопризначена міністерка освіти Ганна Новосад втрапила у скандал через свій допис у соціальній мережі.

Нагадаємо, отримавши повноваження міністра, пані Ганна зустрілася зі своїм попередником – Лілією Гриневич, та урочисто прийняла управління відомством освіти. На радощах, 29-тирічна міністерка написала пост у Фейсбуці, у якому допустилась кількох граматичних і пунктуаційних помилок. Після цього на неї відразу напали в інформаційному середовищі, заклеймивши «неграмотною». При чому, серед активних критиків нової молодої міністерки й ті, хто віддав свій голос за «Слугу народу», від якої Ганна Новосад балотувалася до Верховної Ради під номером 50 у списку.

(НЕ)ГРАМОТНА МІНІСТЕРКА: ХТО ТАКА ГАННА НОВОСАД

Ганна Нововсад народилася в 1990 році на Вінничині, закінчила Києво-Могилянську академію за фахом «Політологія». Після того навчалася в Нідерландах у Маастрихському університеті і навіть стала стипендіаткою "Фонду Відкритого Суспільства" Джорджа Сороса. Вільно володіє англійською та німецькою мовами. В Міністерстві освіти Ганна працювала з 2014 року на посаді радника міністра, а згодом очолила управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства. У жодних скандалах, конфліктах, негативних зв'язках Ганна Новосад замішена не була. Єдине що можна припустити – належність до умовної «групи Сороса» у великій і строкатій «ЗеКоманді». Окрім Ганни Новосад зв'язки зі структурами Джорджа Сороса мають ще декілька нардепів, які потрапили до Ради від «Слуги народу». Але зважаючи на ту колосальну кількість гуманітарних, освітніх, культурних й інших благодійних проектів, які реалізували фонди і організації Джоржа Сороса в Україні – це швидше плюс, аніж мінус.

У своєму дописі, який викликав такий резонанс, Ганна Новосад дала чітко зрозуміти, що реформа Нової Української Школи буде, і буде в пріоритеті. Молода міністерка налаштована рішуче вичищати «авгієві стайні» в освіті. І, можливо, саме це, а не пропущені розділові знаки в її дописі, змусили політичних опонентів зробити такий переполох у соцмережах про «неграмотного» міністра. Щоб зрозуміти, чи, вірніше, нагадати, з чим доведеться стикнутися молодій реформаторці, опустимося на кілька рівнів нижче, до Дубровиці. Дубровиччина – класичний приклад «точки дотику» нового прогресивного підходу і провінційного консерватизму, за яким роками стоять фінансові схеми, обслуговуючі окремі родини освітян.

МИСТЕЦТВО ПЕРЕВЗУВАТИСЯ В СТРИБКУ

Ніна Стасюк очолює Управління освіти Дубровицької районної державної адміністрації ще з часів Віктора Януковича. Нагадаємо, тоді Міністерство освіти очолював українофоб Дмитро Табачник, а Дубровицьку райдержадміністрацію - Олександр Шатов. І в цій вертикалі Ніні Стасюк працювалося досить комфортно. Настільки, що коли у 2014 році починався Майдан, вона швидше схилялася до протилежної сторони протистояння. Але потім швидко зорієнтувался і навіть балотувался до Верховної Ради по «мажоритарці», щоправда, зняла свою кандидатуру перед виборами.

Після виборів 2014 року найстрашнішим словом для чиновників було слово «люстрація», деякі навіть побували у сміттєвих «люстраційних» баках. Але Ніна Стасюк знову обрала правильну команду - команду пропрезидентського нардепа Василя Яніцького та «ударівця» Сергія Киркевича, якого призначили головою Дубровицької РДА. І почалося…

Після Революції Гідності чиновникам у Дубровиці вже не так комфортно працювалося, адже з'явився спочатку «Поліський репортер» а згодом й інтернет-видання «Моя Земля – Моє Полісся», «монополія на істину» тоді провладного «Дубровицького вісника» пошатнулася, посадовці дізналися, що таке критика, а дубровичани – що таке альтернативна точка зору. І старий-новий керівник Управління освіти привертав чимало уваги не тільки журналістів, а й правоохоронців. Пригадаємо найгучніші публікації, у який фігурувала Ніна Стасюк.

НЕ МЕНЕДЖЕР, А ПОЛІТИК: В ПІК ОСВІТНЬОЇ КРИЗИ У РАЙОНІ НІНА СТАСЮК ПІШЛА В ДЕПУТАТИ

У лютому 2017 року Управлінні освіти тонуло у боргах – не вистачало понад 12 мільйонів гривень на виплату заробітної плати та розрахунку за енергоносії, освітяни зверталися до прем'єр-міністра України з проханням про допомогу. Ніна Стасюк бачила вихід у скороченні персоналу і добровільно-примусових відпустках за власний рахунок. Паралельно з тим виникли збої у організації харчування учнів.

Проте, Ніні Стасюк було не до вирішення проблем управління – на кону стояла політична кар'єра. Після того, як депутат Дубровицької районної ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Олексій Лясковець склав депутатські повноваження, не бажаючи битися головою об непробивну стіну дубровицького… «кумівства», Ніна Стасюк, яка не виграла вибори в 2015 році, так і потирала руки, аби на підставі черговості зайти на вакантне місце в районній раді. Вже станом на той час проти Ніни Стасюк було відкрите кримінальне провадження за фактом нецільового використання бюджетних коштів. Тоді ревізія виявила цілий ряд порушень, а завдані державі збитки обраховувалися сотнями тисяч гривень. Втім, райдержадміністрація вирішила, що не вбачає в результатах ревізії підстав для притягнення начальника управління освіти до відповідальності. Таку ж позицію зайняла і облдержадміністрація в кращих традиціях кругової поруки.

Завдяки реформі у сфері публічних закупівель кожен громадянин України отримав доступ до всієї повноти інформації про те, що, ким і в кого закуповується за сплачені ним податки. І в закупівлях Управління освіти Дубровицької райдержадміністрації журналістам та активістам вдалося знайти чимало цікавого. Наприклад, у березні 2017 Управління освіти Дубровицької РДА «роздробило» лоти на закупівлю вікон у школи аби уникнути необхідності проведення тендеру через систему «Прозоро». Тоді за один день дві рівненські фірми, прізвище засновників і адреса реєстрації яких збігається, заробили майже один мільйон гривень поза системою «Прозоро». Чому Ніна Стасюк обрала для цього замовлення саме підрядників з Рівного – лишається тільки здогадуватися…

Кейс із цією закупівлею виявився настільки нахабним, що ним зацікавився Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем», а пізніше навіть сама Генеральна прокуратура України, яка на своєму офіційному сайті зазначила, що надана активістами інформація підтвердилася слідчим шляхом, відкрите кримінальне провадження. Ось не дарма глузували з екс-генпрокурора Юрія Луценка, ну правда ж: всі крадуть, а посадити нема кого - всі свої. «Своя» куму Петра Порошенка – Луценку, Ніна Стасюк не тільки через приналежність до спільної політичної команди, у них та той час був ще й спільний друг – Василь Яніцький.

Поки прокуратура розбиралася з вікнами, Управління провело ще одну цікаву закупівлю – комп'ютери і ноутбуки для Сварицевицького НВК. Переможцем тієї закупівлі став підприємець, який взагалі займається виготовленням виробів з бетону для будівництва. Він не завантажив тендерних документів у систему «Прозоро», втім, Управління освіти Дубровицької РДА дозволило йому надіслати їх поштою в паперовому вигляді. І плювати на Закон України «Про публічні закупівлі». У нашій юридичній реальності лист Управління освіти має вищу юридичну силу, ніж закон. Другий підприємець, який продав Управлінню комп'ютери, в недалекому минулому – громадянин Росії, а підприємцем в Україні став за 2 місяці до оголошеного Управлінням освіти тендеру. Як би сказав його співвітчизник Дмітрій Кісєльов: «Совпадєніє? Нє думаю!».

ОПЕРАЦІЯ «ОПТИМІЗАЦІЯ»: ЧЕРЕЗ БОРГИ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ ПРАЦІВНИКІВ СКОРОЧУВАЛИ І ВІДПРАВЛЯЛИ У ВИМУШЕНІ ВІДПУСТКИ

Поки хтось у Рівному «косив капусту», продаючи вікна для дубровицьких шкіл, техпрацівники тих самих шкіл були вимушені йти у відпустку без збереження заробітної плати, бо ж платити її Управління освіти немало чим. Зате, вікна поставли… Звісно, ж сама Ніна Стасюк заперечувала, що має відношення до «драконівського» варіанту вирішення проблеми, мовляв, це виключна ініціатива самих працівників.

Ще в квітні 2017 року освітяни про цю проблему лише перешіптувалися на кухні, традиційно боючись адміністративної машини, та пізніше терпець таки увірвався і чи не вперше педагоги у Дубровиці вийшли на страйк проти скорочень і заборгованості по заробітній платі.

Поки Управління освіти під «мудрим» керівництвом Ніни Стасюк ставило у школи вікна і забезпечувало класи ноутбуками, на голови учням кращого навчального закладу освіти Дубровицького навчально-виховного комплексу текла вода. У вересні 2017 року Дубровицький ліцей виявився неготовим до навчального року, а всі повідомлення директора Володимира Кушніра про ймовірний зрив початку навчального року Управлінням ігнорувалися.

80% навчальних приміщень третього поверху ліцею виявилися непридатними до експлуатації, їх просто затопило. Про аварійну ситуацію у ліцеї було відомо ще влітку, втім, Ніна Стасюк підписала акт перевірки готовності навчального закладу до початку навчального сезону. Розпочати капітальний ремонт покрівлі за державні кошти вдалося тільки завдяки наполегливості директора закладу.

«СНІГОВА КОРОЛЕВА»: ЯК НІНА СТАСЮК ДУБРОВИЦЬКІ ШКОЛИ ЗАМОРОЗИЛА

Втім, затопити школу – то ще квіточки. Керманич Управління освіти у січні 2018 показала, що може школи ще й заморозити. Тоді освітню субвенцію не поділили між собою Ніна Стасюк та директор КП «Теплосервіс» Григорій Шах. У результаті виник борг Управління освіти перед комунальним підприємством, а те, у свою чергу, не змогло закупити пальне. В результаті у Дубровиці виникла надзвичайна ситуація, яка мало не обернулася аварією усієї опалювальної системи і зривом навчального процесу в усіх навчальних закладах міста, і не тільки цим.

Температура в навчальних закладах впала до +7, батьки учнів та центральні телеканали «штурмували» райдержадміністрацію, а Ніна Стасюк… втекла на лікарняне. Дуже відповідальна позиція державника – «накосячити», і голову в пісок…

Борг сягав 1,6 мільйона гривень за енергоносії і ще півтора – по заробітній платі. На сесії районної ради під час «розборок» з Григорієм Шахом Ніна Стасюк визнала, що не знає, як вийти зі скрутної фінансової ситуації, яка склалася в Управлінні освіти. Будь-який державний службовець, який себе поважає, мав би з такими словами покласти на стіл голови райдержадміністрації і заяву про звільнення з посади за власним бажанням. Втім, Ніна Стасюк впевнена у своїй правоті, професійності і незамінності. Винних тоді так і не покарали, зате котельні шкіл передали на баланс Управління освіти. І ні для кого не секрет, що це ще одне непогане джерело доходу, через яке гроші освітньої субвенції в прямому сенсі вилітають в трубу. Адже тендери на закупівлю енергоносіїв з того часу Управління проводить самостійно.

Не дивлячись на борги за енергоносії та по заробітній платі, необхідності проведення капітальних ремонтів у аварійних закладах, Управління освіти продовжувало закуповувати дорогі телевізори для шкіл, видаючи це за ініціативу директорів закладів, проти якої ці ж директори почали виступати публічно, та на сесії районної ради нагадали, що кошти перевиконання бюджету, згідно законодавства, необхідно скеровувати на погашення заборгованості по заробітній платі.

МАЙЖЕ ОРДЕНОНОСЕЦЬ: ЧИ ПІДЕ НА ЗАСЛУЖЕНИЙ ВІДПОЧИНОК «СОТНИК» ПОРОШЕНКА

Ось така довга та цікава історія служби Ніни Стасюк в Управлінні освіти, яка, майже як казка, мало не закінчилася ще й високою державною нагородою. Нагадаємо, Ніну Стасюк у липні 2018 року хотіли нагородити Орденом Княгині Ольги, поставивши в один ряд з такими видатними українками як гімнастка Ганна Безсонова, олімпійська чемпіонка з плавання Яна Клочкова та Народна артистка України Софія Ротару.

Гаразд, не карати винних – це вже українська традиція, але ще й нагороджувати їх – це вже трішки перебор. Це зрозуміли «зверху» і Ніна Стасюк лишилася без ордена. Втім, можливо, таки залишиться й без посади найближчим часом. У другому турі президентських виборів чиновниця зробила ставку не на того кандидата. За інсайдерською інформацією головна освітянка району у якості «сотника» Петра Порошенка роздавала винагороду членам виборчих комісій, спостерігачам та агітаторам-«волонтерам» прямо у центрі міста, ні від кого не ховаючись. Настільки була впевнена в перемозі старої команди. Але як грім серед ясного неба до влади прийшла нова команда, і нова міністерка освіти начальнику дубровицького Управління по віку в дочки годиться. І щось мені підказує, що такий варіант свого представника на місці Ганну Новосад навряд влаштує.

Як складеться доля Ніни Стасюк – в більшості залежить від наступного голови райдержадміністрації, та її вміння домовлятися. Можливо, аби не міняти коней на переправі, головна освітянка переконає нове керівництво області і району в необхідності допрацювати до утворення об'єднаної територіальної громади. Втім, сумнівів у тому, що не вона буде наступним головним освітянином Дубровиччини нема практично жодних.

Серед педагогів району, які вже проявили свої лідерські якості і могли б претендувати на цю посаду, можна виділити директора Дубровицького професійного ліцею Михайла Лосіка, який напрацював вже досить твердий стиль управління. Можна говорити і про Володимира Кушніра, який не боявся демонструвати свою неформальну автономію від Управління освіти і створив у Дубровицькому НВК справжній «оазис» прогресу і креативу на фоні всерайонного «застою». Міг би приміряти на себе цю роль і всесторонньо активний педагог В'ячеслав Боковець, який очолює пластунів району і робить відчутний акцент на національно-патріотичне виховання. Можливо, зацікавила б ця посада і Оксану Кондратюк, яка викривала нечесні освітянські схеми. А можливо, ця кандидатура вже давно узгоджена і незабаром ми про неї дізнаємося.

Роман КОЛЮХОВ (спеціально для «Моя Земля – Моє Полісся»)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «СОННЕ ЦАРСТВО»: ЧИ ВІДЧУЄ ДУБРОВИЦЯ ТЕКТОНІЧНІ ЗМІНИ В УКРАЇНІ

переглядів: 4K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!