Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок
Реклама

У ДУБРОВИЦІ ВШАНУВАЛИ ПОСТРАЖДАЛИХ ВНАСЛІДОК АВАРІЇ НА ЧАЕС

26 квітня 2017 0

26 квітня біля пам'ятника жертвам та ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній електростанції зібралися дубровичани, аби вшанувати загиблих та постраждалих внаслідок найбільшої техногенної катастрофи в історії людства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ДУБРОВИЦІ ВШАНУВАЛИ ЛІКВІДАТОРІВ АВАРІЇ НА ЧАЕС


В мітингу-реквієми взяли участь кілька десятків людей, переважно – учні Дубровицького професійного ліцею та Дубровицької ЗОШ №2. Також вишикувався оперативний склад пожежної частини, адже саме колеги дубровицьких рятувальників 31 рік тому брали активну участь у ліквідації наслідків аварії.

Мітинг розпочався із гімну України, до слова були запрошені представники влади. Спільно помолилися за загиблих внаслідок катастрофи, яких понад 30 тисяч, настоятелі церков обох конфесій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ДУБРОВИЦІ ВШАНУВАЛИ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ

Чорнобильська катастрофа – катастрофа планетарного масштабу, яка не мала аналогів ні до, ні після 26 квітня 1986 року. Вибух стався о 1:23:50 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці. Внаслідок вибуху загинула лише одна людина (Валерій Ходимчук), але вибух призвів до руйнування і пожежі на енергоблоці, що потягло за собою викид радіоактивних матеріалів. Рятувальники, яких першими прислали гасити пожежу, не знали правди:

Ми не знали багато про радіацію. Навіть ті, хто працював тут, не мали жодних ідей. Не було води у вантажівках. Михайло заповнив цистерну і ми націлили струмінь води на вершину. Потім ті хлопчики, які померли, пішли аж до даху – Коля Ващук, Володя Правік та інші… Вони піднялися вгору сходами… і я вже їх ніколи не побачив знову, – згадує один з ліквідаторів Григорій Хмель.

Формуючи концепцію «мирного атома», в СРСР ніхто не міг уявити, що уникнувши атомної війни із США, доведеться стикнутися з атомною катастрофою, в 300 разів потужнішою бомби, скинутої на Хіросіму. Тому жодних засобів захисту від радіації у рятувальників не було. І сьогодні на мітингу кожен міг побачити засоби, якими намагалися захиститися – звичайні протигази, від яких в тій ситуації не було жодної користі. Адже протигаз від радіації на ЧАЕС захищав не краще, ніж дерев'яний щитна Майдані від куль снайпера.

Зупинити катастрофу вдалося лише наприкінці травня силами з усього СРСР (в тому числі й багатьох дубровичан).

Слово «Чорнобиль» знають в усьому світі і досі будують багато теорій щодо причин аварії: від землетрусу до диверсії українських націоналістів. Але офіційною версією причини аварії є помилка операторів станції. Спочатку стверджувалося, що оператори зробили багато помилок. Зокрема, провиною персоналу вважалося відключення основних систем захисту реактора, продовження роботи після падіння потужності до 30 МВт і те, що реактор не зупинили, хоча знали, що оперативний запас радіоактивності менший дозволеного. Стверджувалося, що ці дії були порушенням встановлених інструкцій і процедур і стали головною причиною аварії. Втім пізніше ці висновки були переглянуті, адже, як з'ясувалося, оператори діяли згідно чинних інструкцій. Тому фахівці вважають, що до катастрофи призвів комплекс причин: помилки операторів, помилки у проектуванні реактора, недосконала система управління атомною станцією.

Евакуацію міста Прип'яті розпочали лише на наступний день, що призвело до сильного опромінення тисяч мешканців. Коли сосновий бір перетворився на «рудий ліс» – стали зрозумілі масштаби трагедії, адже сосна гине при дозі 10 Гр, а людина – 4 Гр. Людям сказали, що евакуація тимчасова, тому вони залишили всі свої речі. Вони більше ніколи їх не заберуть. Інформацію про катастрофу влада намагалася приховати, перше повідомлення з'явилося лише 28 квітня:

На Чорнобильській атомній станції сталася аварія, пошкоджено один з атомних реакторів. Здійснюються заходи з ліквідації наслідків аварії. Постраждалим надається допомога. Створена урядова комісія.

Влада не знала, як захиститися від радіації і боялася сказати людям правду. Доки світом ширилася паніка – в СРСР проводили паради до Дня солідарності трудящих. Катастрофа призвела до понад 30 тисяч людських жертв, ще сотні тисяч стали інвалідами. Наслідки катастрофи на собі буде відчувати ще не одне покоління, а тридцяти кілометрова зона відчуження ще на багато років залишиться мертвою зоною. Особливого забруднення зазнало саме українське (майже 40% радіоактивних речовин) та білоруське (майже 60% радіоактивних речовин) Полісся.

Лише в кінці минулого року вдалося добудувати саркофаг, який законсервував зруйнований енергоблок.

Про катастрофу на ЧАЕС знято чимало українських та зарубіжних фільмів, розроблено відеоігор, написано декілька книг та пісень. 26 квітня – назавжди залишиться чорною датою в історії людства, як нагадування про те, що навіть «мирний атом» становить смертельну небезпеку для всього живого.

переглядів: 1K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!