Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок
Реклама

ЯК ВИДОБУВАТИМУТЬ БУРШТИН ПІСЛЯ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ПРОМИСЛУ

21 жовтня 2019 0
Кабінет Міністрів 8 жовтня подав до парламенту законопроект «щодо врегулювання питання видобутку бурштину». Проект розробляли після вказівки Володимира Зеленського.


Аналізує президентський законопроект видання Рівне вечірнє

В Україні нині є цілком легальний спосіб видобувати бурштин, проте для цього підприємствам потрібно не лише зібрати чимало документів та не менше двох років добиватися спецдозволу у Києві, а й домовлятися на місцях. За проектом, який запропонував Кабмін, в обласних рад планують забрати повноваження щодо впливу на видобуток корисних копалин загальнодержавного значення, таких як нафта, газ, вугілля, базальти, вода і бурштин. Якщо законопроект проголосують, фірмам, які захочуть видобувати корисні копалини на території Рівненщини, уже не потрібне буде погодження обласної ради на геологічне вивчення і розробку родовищ, а отже, від них не вимагатимуть, як це робила Рівненська облрада, укладати інвестиційні угоди з місцевими громадами.

Уряд пропонує штрафувати, якщо бурштин будуть видобувати несертифікованим обладнанням (від 1700 до 3400 гривень — штраф для громадян і від 3400 до 5100 гривень — для посадових осіб); спецдозвіл на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промисловий видобуток, обмежити п'ятьма роками, а видобуток на пошкоджених незаконним видобутком землях пропонується проводити без процедури оцінки впливу на довкілля.

Спецдозволи на видобуток бурштину за цим законопроектом продаватимуть на онлайн-аукціонах, виставляючи стартову ціну за 1 гектар — 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто на сьогодні це 3400 гривень. Ділянки, на які видаватимуть спецдозволи, не перевищуватимуть 10 гектарів. Кабмін також передбачає право для власників спецдозволів отримати земельну ділянку з надрами не лише у користування, а й у власність.

У Кримінальному кодексі України має також з'явитися окрема стаття 240-1 — «Незаконне видобування бурштину». Відповідно до неї, покарання за незаконний видобуток бурштину може бути таке: штраф у розмірі від 3000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 тисяч гривень), або обмеження волі на строк від трьох до шести років, або позбавлення волі на той самий строк з конфіскацією майна. Якщо злочин буде скоєно повторно, то покарання передбачатиме від 4 до 7 років за гратами з конфіскацією майна. Службових осіб за сприяння у незаконному видобутку каратимуть позбавленням волі на строк від 5 до 8 років. Подібний проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, але з м'якшим покаранням, у серпні подав і Володимир Зеленський. Нині ж у Кримінальному кодексі передбачено покарання лише за незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення — від 6800 до 11900 гривень або обмеження волі на строк до двох років.

Також урядовці у розробленому проекті закону пропонують ввести кримінальну відповідальність за ухилення від рекультивації земель після вивчення чи розробки родовищ — штраф у розмірі від 119 до 170 тисяч гривень, або обмеження волі до трьох років. Якщо шкода перевищуватиме 85 тисяч гривень - винних мають карати позбавленням волі на строк від 5 до 7 років. Натомість власники землі, на якій вестимуть видобуток бурштину, отримають можливість вимагати відшкодування збитків.

У законопроекті також запропоновано до 1 січня 2021 року заборонити вивезення за кордон необробленого бурштину-сирцю. А ще урядовці пропонують знизити рентну ставку з 25% до 15%. 70% ренти зараховувати до держбюджету, 30% — у бюджети ОТГ.

Зважаючи на більшість у парламенті, законопроект буде ухвалено. Місцевим бурштинокопачам залишиться або працювати на фірми, які отримають спецдозволи, або створювати власні і боротися на аукціонах за бурштинові родовища. Втім, це у випадку, якщо закон буде діяти і з незаконним видобутком справді боротимуться. Нині ж ситуація, незважаючи на звільнення керівників райвідділів поліції на півночі Рівненщини, не змінилася. Бурштинокопачі, хоч і у значно менших обсягах, аніж у 2014-2017 роках, продовжують видобувати бурштин. Доходить навіть до анекдотичних ситуацій: коли на Рівненщину на початку вересня приїздив президент, представники влади та правоохоронців переконливо попросили копачів у Зарічненському районі зробити перерву на один день. Проте по обіді, коли стало відомо, що Володимир Зеленський на північ області не поїде, мотопомпи знову запрацювали.

Жодного звільненого з посади начальника райвідділу з правоохоронних органів не звільнили, усіх перевели працювати на нижчі посади в інші райони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕНЬ ЛІСІВНИКА: БУРШТИН, КРИМІНАЛ, ПОЛІТИКА - ВИКЛИКИ ДЛЯ КЛЮЧОВОЇ ГАЛУЗІ ДУБРОВИЦЬКОГО РАЙОНУ

переглядів: 2K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!