Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок
Реклама

НЕ ВСЕ ГАРАЗД У «ДАТСЬКОМУ КОРОЛІВСТВІ»

24 січня 2017 0

У двох номерах районної газети «Дубровицький вісник» розгорнулись недитячі баталії щодо фінансових відносин між Миляцькою об'єднаною територіальною громадою та Дубровицькою центральною районною лікарнею. Якщо описати ситуацію кількома словами, то на думку керівництва ЦРЛ Миляцька ОТГ не у повній мірі перерахувала медичну субвенцію для обслуговування її жителів, а от у Федора Федоровича Хлебовича зовсім інша позиція. Він вважає, що сплатив її повністю, і що це все наслідки підкилимних ігор Дубровицької районної ради. Тож, ми вирішили спробувати розібратись – хто ж у цій ситуації має рацію, а хто ні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: БЮДЖЕТНІ БАТАЛІЇ РАЙОННОЇ РАДИ


Для початку, ми поспілкувались з головним лікарем Дубровицької ЦРЛ Олександром Костянтиновичем Поліщуком.

Чому на вашу думку Миляцька та Висоцька ОТГ не перераховували у повній мірі медичну субвенцію районній лікарні, адже її жителі обслуговуються безпосередньо саме у ній?

Є постанова Кабміну №1008 від 28 грудня 2016 року «Про внесення змін до формули розподілу обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» за якою 60% вони повинні відраховувати для утримання центральної районної лікарні. Але ОТГ їх можуть перерахувати нам, можуть у Рокитне чи Сарни – куди самі оберуть. Але, поки що, ці люди до нас йдуть. Миляцька ОТГ, за нашими даними, має 6 тис. 975 жителів, а Висоцька – 4 тис. 316 чоловік. Разом трохи більше 11 тисяч населення. Це більша, ніж ¼ населення району, яке звертається до нас. Ф.Ф. Хлебович писав, що ми їх не обслуговуємо, але це не правда. У них працює один лікар. Принцип роботи сімейної медицини такий, що сімейний лікар повинен прийняти і оглянути всіх хворих і визначити до якого профільного лікаря їх треба направити. А один лікар, на 6 тисяч людей фізично не в змозі їх прийняти, обслужити і надати допомогу. Якщо брати до уваги розрахунки при створенні ПМСД, то сімейний лікар повинен обслуговувати 1200 чоловік сільського населення і 1500 міського. Таким чином, у них повинно бути чотири лікарі, а фактично є один. Він працює 5 днів у тиждень. А у позаробочий час та на вихідних ці всі люди приїжджають до нас. І ми їх усіх приймаємо. У с. Милячі немає жодного педіатра, відповідно вони з дітьми йдуть у дитячу консультацію до міських педіатрів, хоча повинні обслуговуватись у себе. До прикладу, з Висоцької ОТГ з 1 по 16 січня наше приймальне відділення у позаробочий час прийняло 27 чоловік і 20 людей з Миляцької ОТГ. А всього за два тижні наші лікарі вторинної ланки прийняли 658 чоловік без направлення. Якщо лікар приїжджає у позаробочий час, ми зобов'язані заплатити подвійну заробітну плату. Крім того, лікарі повинні отримувати «нічні», а лікарня тратить своє пальне для того, щоб цих лікарів привезти у лікарню. Тобто, ми несемо певні втрати. Якщо вони будуть укомплектовані лікарями, які цю всю роботу будуть робити, то будь ласка…

Яка сума повинна була бути перерахована з кожної громади?

З Висоцької громади мали бути перераховані 53%. З яких на перший квартал нам профінансовано 211 тис. 300 грн. Миляцька громада мала нам віддати 50% – 2 млн. 800 грн. На перший квартал нинішнього року вони ще нічого не дали, а мали б – 400 тис. грн. Але поки що немає рішення їхньої сесії, тому фактично ми надаємо їм послуги за власний кошт лікарні.

Чи у змозі ФАПи та амбулаторії цих громади надати необхідний спектр послуг їхній громаді?

У них просто немає такої можливості.

Коштів на утримання лікарні вистачить лише на 8 місяців, а що буде далі? Який вихід із цієї кризової ситуації бачите Ви, як головний лікар?

Який вихід? Ми подали бюджетний запит із пропозиціями та побажаннями. А далі – дотації та субвенції, адже не закриємо районну лікарню. Так само не збираємось закривати жодних відділень, адже і так тих «ліжок» є мало. Куди їхатимуть люди лікуватись тим більше, що до нас і зарічнянці приїжджають? Ми скоротили те, що було за вимогою – 20 ліжок, так, щоб без збитків для відділень. Усі стаціонарні відділення функціонують і ми не передбачаємо їх скорочення. Але таке розпорядження чи постанову можуть прийняти «зверху», а ми тоді змушені будемо виконувати, адже це не вирішує головний лікар. Але я не думаю що вони утнуть таку дурницю.

Яка загальна сума недофінансування Дубровицької ЦРЛ?

Загальна сума недофінансування у нас становить близько 9 млн. 961 тис. 600 грн.

Скільки в ЦРЛ працює людей та скільки з них є пенсійного віку?

460 працівників – це разом із усіма медустановами. З них пенсійного віку до 30%.

В Україні знову проходитиме медична реформа – яким чином вона торкнеться нашого району?

Є постанова Кабміну від 30 листопада №932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів». Представники з обласної адміністрації вже були у Києві і подавали пропозиції створити п'ять округів, але їм сказали що буде три – Дубенський, Рівненський і Сарненський. Дубровиця, Володимирець, Вараш (колишній Кузнецовськ – прим. авт.), Зарічне, Рокитно і Сарни будуть входити в однин госпітальний округ. Але до 1 лютого мають подати у КМУ проект нормативно-правового акту щодо затвердження переліку та складу госпітальних округів. Яким чином вони це визначать, і що в кінцевому результаті буде ми, поки що, не знаємо.

Які наслідки для населення нашого району матиме ця реформа?

Ну чим це буде загрожувати? Вони розраховують на те, що за 60 хвилин ми повинні доставити хворого з невідкладною допомогою. Але як це зробити при наших дорогах? Тому це загрожуватиме ускладненням доставки хворих у багатопрофільну лікарню або у лікарню інтенсивного лікування до прикладу у Сарни. Я так відчуваю, що вони ще робитимуть скидки на гористі місцевості в Україні та на стан доріг.

А ось, що про цю ситуацію розповіла Галина Григорівна Секо – керівник фінансового управління РДА.

Який насправді фінансовий стан у стосунках між Миляцькою ОТГ та Дубровицькою ЦРЛ, адже Ф.Ф. Хлебович у статті запевняє, що в повному обсязі передав субвенцію?

Справа в тому, що таке протистояння виникло між районом і громадою фактично через те, що законодавчо це питання не було урегульовано. Коли у минулому році планувався бюджет то наша ЦРЛ мала фінансуватись з обласного бюджету. По формульному розрахунку Міністерство фінансів зробило окремі розрахунки на район і окремі на Миляцьку громаду. Тоді, ніяких питань не виникало. Потім відбулись зміни на законодавчому рівні після чого, районна лікарня перейшла на фінансування, як і в попередні роки, з районного бюджету. Відповідно, збільшили медичну субвенцію і вже дали на вторинну медичну допомогу. Оскільки у громади немає лікарні, вони частину коштів повинні були передати у районний бюджет. Фінвідділ, за своїми розрахунками, одразу попросив у них 2 млн. 348 тис. грн. Тобто, різницю між тим, що було по перших і других розрахункових показниках Мінфіну. Тобто, у них і у нас вже було на первинну медичну допомогу, а різницю вони мали віддати на районний бюджет. Миляцька ОТГ таким шляхом не пішла. Це кошти їхні. Законодавчо не було урегульовано який саме відсоток вони повинні передати, тому вони віддали 2 млн. грн., які ми прийняли у свій бюджет.
Разом коштів із Миляцькими та тими, що нам дали на охорону здоров'я не вистачає Це, до речі, проблема не лише цього чи минулого року, а ряду років. Фінвідділ вважав, що Миляцька ОТГ не права, а тому ми підготували лист на громаду та обласну адміністрацію, в якому просили додати нам кошти, мотивуючи нестатком фінансів. У відповіді нам зазначили, що законодавчо «рекомендовано» громадам передавати 70%. Виходячи з цього, Фінвідділ порахував, що громада має дати 2 млн. 628 тис. грн. ця переписка фактично тривала рік. І вже у кінці минулого року громада не з медичної субвенції, а зі своїх коштів додала нам 200 тис. грн. Напевно з огляду на ряд такого роду проблем з ОТГ по всій Україні, в кінці року Уряд прийняв постанову де чітко визначено, що на районний рівень медицини громади віддають 60%. Поки що, їх нам не передали, оскільки ОТГ повинні внести зміни у власний бюджет. Проте, питання по охороні здоров'я їхніми і нашими (мається на увазі з районного бюджету – прим. авт.) грошима не вирішити. Адже фінансування фактично вистачить, як кажуть, на чисту зарплату та основні виплати лише на 8 місяців.

Що на вашу думку загрожує Дубровицькій ЦРЛ у зв'язку з недофінансуванням?

Таке недофінансування є практично у всіх районних лікарнях. Зараз по ЗМІ озвучується інформація щодо нової медичної реформи. Я не зовсім уявляю, якою вона буде. Теоретично розумію, а от практично… Як на мене, ми ще до того не готові. Та й питання по фінансам вона аж ніяк не вирішить.

Чи передавала Миляцька ОТГ субвенцію освіті, культурі, соціальним службам і т. д. у 2016 та 2017 роках?

Федір Федорович гарно написав у своїй статті, що зараз на 2017 рік чимало передав. Вони рік попрацювали і зрозуміли, що необхідно частину коштів передавати у районний бюджет тому, що наші районні установи виконують свої функції і на їхній території. Все взаємопов'язано. Він сам на сесії зазначив, що їм недоцільно створювати окремі структури. У 2016 році Миляцька громада дала гроші Управлінню праці та соціального захисту населення Дубровицької РДА, які займаються субсидіями і дали на всі видатки по територіальному центру соціального обслуговування на соціальних працівників. Це вони вирішили і зробили одразу. А от щодо методкабінету, то думали, а тому в кінці року дали лише 11 тис. грн. через що депутати районної ради їх і розкритикували. Я чудово розумію бажання громади, отримавши гроші, розвивати в першу чергу власні структури, але це не державницький підхід. Звісно, своя сорочка ближча до тіла, але ж вони забрали з району ресурс, що спричинило його недостачу у нас. Без проблем було з дитячою музичною школою – всю суму, яку ми їм порахували громада віддала. Дали на одну ставку й у методкабінет.

Яке фінансування медицини було у минулому році та нинішньому по району?

З охороною здоров'я ми цілий рік мали проблеми через нестачу коштів. На 1 листопада минулого року у лікарні вже фіксувалась заборгованість по заробітній платі. Вони її зареєстрували. Хоч ми пояснювали, що у законодавстві чітко прописано – у межах затвердженого фонду оплати праці. Ми казали, що буде стабілізаційна дотація завдяки якій, зможемо їм ті кошти віддати. Стабілізаційна дотація надійшла у листопаді і більшу частину, а саме 4 млн. грн. ми відділи на охорону здоров'я. А потім Миляцька громада додала ще 200 тис. грн. Після чого ми питання по зарплаті закрили, але тяглось воно цілий рік. У цьому році ситуацію не назвемо райдужною оскільки дотації на охорону здоров'я не вистачило і яким шляхом воно буде закриватись я не знаю!

З усього вище сказаного виходить, що ніхто, окрім держави, яка як завжди щось десь не доопрацювала, у цій ситуації не винен. Є громада, якій дали кругленьку суму. Є держава, яка не уточнила яку саме суму ця громада повинна «відстегнути» на медицину. І є лікарня, якій доводиться викручуватись у цих реаліях. Але факт лишається фактом – «Не все гаразд у Датському королівстві». Дубровицею серед людей останнім часом ширились тривожні чутки щодо рухів у районній лікарні. Мовляв і її працівників скорочуватимуть, і відділення якісь закриватимуть, а якісь об'єднуватимуть, і ліжко-місця скорочуватимуть так, що скоро хворих не буде куди у стаціонар на лікування класти… Звичайно, що посадовці розказують про те, що це все лишень чутки і все буде добре. Проте, ми знайшли інсайдера, який є безпосереднім працівником нашої лікарні і який погодився розповісти що насправді у ній відбувається. Але про це йтиметься у наступній статті.

Далі буде….





переглядів: 3.3K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!