Моя земля - моє Полісся Живи у ритмі Полісся!

замовити дзвінок
Реклама

ЦІКАВА ЗАКУПІВЛЯ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

21 червня 2017 0

В статті про заклад для обдарованих дітей ми згадували про невеличке журналістське розслідування, яке стосувалося ноутбуків і комп'ютерів, закуплених Управлінням освіти для Сварицевицької школи.

Всупереч законам детективного жанру, забіжимо наперед і відразу зазначимо, що на цей раз закупівля проводилася через «Прозоро», обрали найбільш вигідну пропозицію, і здавалось би, закупівля, як закупівля, нічого цікавого. Втім, все той же уважний наш читач, з подачі якого було ініційоване журналістське розслідування щодо закупівлі вікон, знову привернув нашу увагу до покупок Управління освіти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДЛЯ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ


У вересні 2016-го року Управління освіти Дубровицької райдержадміністрації виділило 300 тисяч гривень для закупівлі 20-ти ноутбуків у Сварицевицьку ЗОШ. Не важко порахувати, що освітяни розраховували заплатити за один ноутбук до 15-ти тисяч гривень. Скажімо прямо – ноутбук не з дешевих. Втім, а чому ні? Школа перемогла у конкурсі, отримала понад 4 мільйони. Вочевидь, заслужили на хороші ноутбуки. Крім ноутбуків також замовили 8 комп'ютерів (на суму 150 тисяч, вартість за одного – 18 750 грн.). Наш уважний читач-дослідник державних закупівель відразу почав бити у дзвони і кричати «Зрада!», втім, ми почали вивчати все по порядку. І не можемо не поділитися з вами деякими фактами, які нас відверто здивували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗАКУПІВЛЯМИ ВІКОН ДЛЯ ШКІЛ ЗАЦІКАВИВСЯ РУХ «ПІД КОНТРОЛЕМ»

Спершу вивчили тендерну документацію. Замовник (Управління освіти) чітко і детально прописав досить високі вимоги до бажаної техніки (оперативна пам'ять не менше 2 GB, не менше 500 GB жорсткий диск, певні графічні адаптери, певна ширина екрану – ну, безліч технічних даних). Аби що брати не збиралися. А що ж взяли? Вивчаємо далі. Запропонували свої ноутбуки Управлінню освіти четверо підприємців. Втім, найдешевшою виявилися пропозиція ФОП Юхимчук М.А., він запросив 205 770 гривень за свій товар. І що ж він запропонував? Відкрили подивитися, і з цього моменту наша цікавість до цієї закупівлі почала зростати. Відповідно до законодавства, учасник торгів має завантажити у систему цілий пакет документів. Втім, пан Юхимчук завантажив лише копію свідоцтва про державну реєстрацію і витяг з ЄДР. Не дивлячись на це, Управління освіти завантажило у систему повідомлення про намір укласти договір з цим підприємцем. Ну й що, що документів нема ніяких? Головне ж – це найдешевше! Управління освіти навіть не здивував той факт, що пан, який має намір продати ноутбуки, відповідно до витягу з ЄДР, займається, увага… виготовленням виробів з бетону для будівництва! (КВЕД 23.61). Як це «по-українські»:

Треба вам бетон – продамо бетон. Треба ноутбуки – продамо ноутбуки.

22 вересня тендерний комітет ухвалив рішення про укладення договору з ФОП Юхимчук. Втім, це явно не сподобалося іншому учаснику закупівлі – ТОВ «Діавестенд Комплексні Рішення», які подали скаргу на результати торгів. У відповідь на скаргу Управління освіти пояснило, що:

Від ФОП Юхимчук М.А. надійшов лист вхідний №492/01-20/16, у зв'язку з проблемою завантажити документи в електронному вигляді на електронний майданчик, просить розглянути тендерну пропозицію в день розкриття.

У продавця комп'ютерної техніки проблеми з комп'ютерною технікою. Чоботар без чобіт – класика! Та то нічого, що Законом передбачений обов'язок завантажувати документи в систему – Управління ж освіти дозволило в паперовому вигляді подавати.

Та ще більше нас шокувало інше – а саме відповідь органу оскарження:

Відповідно до частини першої статті 18 Закону до скарги додається, зокрема, документ про здійснення оплати за подання скарги до органу оскарження. Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року №291 така плата становить 5 тисяч гривень у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг.

Ось так виходить в Україні, хочеш поскаржитися на порушення Закону – плати гроші. Скаргу обуреного ТОВ «Діавестенд Комплексні Рішення» залишили без розгляду.

Втім, пізніше, документи Юхимчука таки були завантажені у систему. І тут не обійшлося без наступного казусу, який відразу кинувся нам в очі. Серед іншого, Юхимчук подав висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи на свій товар. Втім, висновок дійсний лише до 31 жовтня 2016 року, а строки поставки товару, згідно інформації, розміщеної на порталі «Прозоро», з 31 жовтня по 01 грудня 2016 року. Точно, як в аптеці!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЩО? ДЕ? ПО ЧОМУ? – ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ ДУБРОВИЦЬКОЇ РДА

І все ж нам хотілося дізнатися – що за ноутбуки? В сертифікаті відповідності, оприлюдненому продавцем, зазначалася марка і модель: Lenovo Ideapad 100-141 BY і Lenovo Ideapad 100-151 BY. Було цікаво, яка їхня реальна ринкова вартість. Звернулися в одну із найбільших в Україні мереж магазинів електроніки. На диво, дізнатися ціну виявилося непросто. За словами представника мережі магазинів, ціна на такі ноутбуки може коливатися від 12 до 16 тисяч гривень в залежності від модифікації. Ноутбуки від Юхимчука обійшлися Управлінню освіти по 10 288,5 гривень. Крім того, як ми особисто перевірили, на них дійсно встановлено ліцензійний Windows 10 та кожен під'єднано до локальної мережі школи. І це включено у вартість товару. То шо, зради нема? Було б простіше розібратися, якби в систему «Прозоро» завантажили б ще й специфікацію (невід'ємну частину договору закупівлі від 31 жовтня 2016 року № 266), де має бути вказано детальну модифікацію ноутбуків.

Ну а 8 комп'ютерів продав Управлінню освіти підприємець Сергеєв В.В. за 148 500 гривень (по 18 562,5 грн. кожен). Значно дорожче, ніж ноутбуки. Втім, пан Сергеєв завантажив у систему повний перелік документів, в яких ми теж підмітили деякі цікаві факти. Так, Сергеєв Володимир Васильович проживає у Києві, втім народився в місті Ленінград Російської Федерації. А громадянство України отримав лиш 21 квітня 2015 року. Мабуть, після Революції Гідності Україна стала країною можливостей, і підприємці з сусідніх країн знайшли хорошу можливість заробити за допомогою української системи «Прозоро». Як в нашій європейській Україні все просто – лиш 14.07.2016 зареєструвався підприємцем, а вже 19.09.2016 виграв тендер! Основний КВЕД ФОП Сергеєв – оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням (46.51). На продукцію підприємець надав гарантійний талон на 12 місяців.

І ще один цікавий документ у пакеті документів ФОП Сергеєва – договір, укладений ним з ТОВ «БСМ ТЕХНО» від 21.04.2016. Це договір поставки комп'ютерного обладнання. Зверніть увагу – договір укладений 21.04.2016, а Сергеєв зареєстрований як фізична особа-підприємець 14.07.2016. Між іншим, чинний договір був лиш до 31.12.2016 року.

Втім і це ще не всі перли даної закупівлі! Остаточно нас збили з пантелику два ідентичні договори між Управлінням освіти та ФОП Сергеєв. Перший – від 13 жовтня 2016 року № 241, а другий – від 31 жовтня 2016 року № 267. Тут з двох одне, або Управління освіти закупило не 8, а 16 комп'ютерів, або один із договорів фіктивний. Можливо, хтось має третій варіант пояснення. Нам на думку більше нічого не спало.

Ось такі цікаві ситуації можна іноді зустріти у «Прозоро». Втім, як сказала одна із співавторів реформи публічних закупівель, в «Прозоро» теж можуть бути порушення, але це тепер можуть бачити мільйони людей.

переглядів: 2K

оцінити:

  • ПОДІЛИТИСЬ:

Стрічка новин

коментування дозволено лише для зареєстрованих користувачів
Коментарі (0)
немає коментарів

залишилися питання
ми зателефонуємо вам

...
...

Треба щось швидко продати?
Додавайте безкоштовно своє оголошення на «Полісся барахолка» та знаходьте покупців своїх товарів!